Емоционалната интелигентност е онази съвкупност от умения, които ни помагат да разбираме и назоваваме нашите емоции коректно, да завързваме успешни взаимоотношения и да ги развиваме устойчиво във времето. Тя подлежи на развитие през целия ни живот и е податлива на промяна.
За психолозите областта е сравнително нова, което ни навежда на мисълта, че занапред ще сме свидетели (и участници) на интересни резултати от различни изследвания и проучвания.
Нека разгледаме някои основни нейни характеристики, за да надникнем зад завесите и да се опитаме да разберем естеството ѝ по-добре.
Признаци за емоционална интелигентност:
- Съобразяваш се с чувствата на другите;
- Не действаш прибързано;
- Успяваш да контролираш и даваш желаната насока на мислите си;
- Приветстваш градивната критика;
- Осъзнаваш колко е важно да бъдеш себе си – такъв какъвто си;
- Демонстрираш емпатия;
- Радваш се на успеха на приятелите си;
- Винаги даваш искрени съвети на хората около теб;
- Можеш да се извиниш;
- Научил си се да забравяш и да прощаваш;
- Спазваш обещанията си;
- Помагаш на другите;
- Цениш психичното си здраве.
Комбинацията от вродена интелигетност (IQ) и емоционална интелигентност е тази, която определя същността на човек, неговите желания, цели и мотивацията, за да ги изпълни във времето.
Всеки, който иска да се гмурне по-надълбоко в темата, може да прочете световния бестселър “Емоционалната интелигентност” на американския психолог Даниел Голдмън. Книгата е на пазара от 27 години и се радва на нестихващ интерес от страна на читатели по цял свят. Причината е увлекателността и непретенциозността, с която е написана, а също така, защото авторът успешно преплита теоретичната и практичната страна на науката. Емоционалната интелигентност може да бъде развивана през целия живот и да влияе положително на нашия живот, Даниел Голдмън го доказва с безброй истории и примери.
~
Източници: