Посрещнахме 2025 г. и все по-често си обещаваме, че точно от този понеделник ще започнем да спортуваме, да се храним по-балансирано, да обърнем внимание на себе си и интересите си … пълен списък с индивидуални цели и мечти.
Нека се съгласим, че трябва да има един универсален списък с няколко цели, който да е общовалиден за всички ни и да ни носи гарантирани позитивни резултати. Да започнем на чисто и да отметнем от To-do листа си 3 вечни задачи. Дори самото разсъждаване върху тяхната същност и правейки ги или не правейки ги на ежедневна база, гарантира една по-смислена и задоволителна година.
I. Довиждане на непрестанното отлагане
Да анализираш даден казус и да потърсиш различни варианти за разрешаването му, не е свързано с отлагането и отбягването му. Тук говорим само и единствено за протакането и умишленото отсрочване за извършване на определена дейност, която най-вероятно ще ни донесе положителни резултати, но самата мисъл, че трябва да започнем точно тук, и точно сега да я вършим, ни напряга и предпочитаме да се разсейваме с каквото ни попадне пред очите.
Инструменти за справяне:
→ Списък с мини задачи, които да извършваме стъпка по стъпка на ежедневна/ месечна или годишна база, тъй като кривата на мотивацията е непостоянна в своите пикове и спадове, дисциплината е константна величина.
→ Да четем повече по темата и да се опитаме да приложим наученото – да поставим под лупа нашите по-слаби страни и да открием начин да ги подобрим. Ако усещаме, че често отлагаме или бързо се отказваме, да разгледаме повече примери на хора, които правят точно обратното и кое е разковничето, което им носи успех. YouTube и много други платформи са пълни с образователно и развлекателно съдържание в областта.
→ Да обсъдим с приятели/ семейството ни как те биха постъпили в конкретна ситуация и да дадем обещание пред друг човек (на принципа “казана дума, хвърлен камък”).
→ Да визуализираме крайния резултат, който ще се получи от добре свършената работа и ще ни накара да се чувстваме горди – може да си създадем Vision Board (Карта на мечтите).
Кратко мотивационно видео за бобеното зърно, което ни отнема от спокойствието и съня:
II. Привет на дневника
Дори и да не започваме всеки ден с думите “Мило, дневниче” и описвайки целия си ден, целта е да изградим навик да бъдем по-организирани и по-благодарни.
Инструменти за постигане на целта:
→ Отделяйки всяка вечер или всяка сутрин 3-5 минути и описвайки най-важните научени уроци от деня / за какво сме благодарни / какво пренасяме в следващия ден, ние вече се превръщаме в едни търсещи смисъл, себепознание и смирение хора.
→ В бъдеще ще имаме възможността буквално да пътуваме във времето и да видим на конкретната дата какво ни е вълнувало. Може да го коментираме с най-близките си хора и да попътуваме из спомените.
Нагледно вдъхновяващо видео за силата на словото в живота ни:
III. Поощряването на нас самите
Често се улисваме в едно непрестанно състезание с нас самите или другите около нас, преследвайки все по-добри, все по-различни и все по-оригинални резултати. Това е хубаво, когато е в здравословни граници и ни носи развитие и усъвършенстване на времето.
Инструменти за постигане на целта да бъдем по-мили със себе си:
→ Идеята на тази цел е да поспрем за секунда, да поемем глътка въздух и да си кажем: “добре се справих”, “имах добри помисли”, “всичко, което направих, беше изпълнено с обич и старание”, “не навлязох в личното пространство и постъпих уважително и тактично при конкретната X ситуация” и т.н.
→ Колкото повече работим върху емоционалната си интелигентност, толкова по-ефективно ще общуваме не само с другите, но и с нас самите.
→ Да обърнем внимание на психическото си здраве е от изключително голямо значение. Да потърсим помощ от приятел/ семейство/ специалист в сферата не е признак на слабост, признак е на мъдрост и на обич както към самите нас, така и към най-близките ни.
Кратко инспириращо видео за начина, по който трябва да говорим с нашите собствени деца; тези около нас и с детето в нас:
Време за изпълнение: една година.
Готови, приготви се, старт!
~