Тези топ 5 екологични градове в целия свят споделят своите зелени инициативи и амбиции. Със своите планове, проекти и политики те играят на страната на победителя – нашата планета.
Вредните антропогенните фактори (дължащи се на човешката дейност) предизвикват големи щети на Земята – тази бледа синя точица, която е единственият ни дом към момента.
Нека се разходим виртуално из градовете, класиране на челните места, с помощта на Maplewave – доставчик на софтуер и телекомуникационни услуги.
5. Портланд, Орегон (Portland, Oregon)
По последни проучвания населението на Орегон е 653 115 души – цифра, която постоянно нараства. Гражданите и управляващите предприемат различни екологични инициативи:
- 25% от работещите в града се придвижват с колело или ползват градския транспорт, което оказва голямо влияние върху природата. Поддържаните и обозначени велоалеи са на разположение на гражданите.
- Що се отнася до отпадъците в града, Портланд произвежда 2,434,840 тона и възстановява – 1,235,924 тона, забележителни резултати за толкова голям град. Също така, градът използва 33% възобновяема енергия, при 13% средно за държавата. В Портланд, както и в Сан Франциско, пластмасовите (найлонови) торбички са забранени.
4. Берлин, Германия (Berlin, Germany)
Берлин е една от най-посещаваните дестинации в целия свят, с население приблизително 3,47 милиона души – и все пак се нарежда в петте най-екологични градове! Някои проучвания показват лична история зад фактите.
След Първата световна война, жителите на града започнали да ценят изключително много зелените пространства, научили се да засаждат и да отглеждат продукти – тенденция, която се предавала от поколение на поколение.
С навлизането на електрическите превозни средства, в града са инсталирани над 400 пункта за зареждане, което стимулира гражданите да използват тази алтернатива на придвижване. Именно заради това, нуждата от персонална кола не е осезаема. Много често няколко човека използат само една такава в стремеж да живеят екосъобразно.
3. Стокхолм, Швеция (Stockholm, Sweden)
С 14 острова и повече от 50 мостове, това разпределение дава своя принос в каузата за по-устойчив и зелен живот. Главната цел на града е да премахне използването на стандартните горива до 2040 година и да внедри екологични политики – мечтана и интелигентна инициатива, благодарение и на инвестиционната помощ от Европейския съюз. Биогоривото става все по-популярно, генерира се от отпадъчни води и захранва превозните средства в града.
Стокхолм разполага с 30 000-местен стадион и има способността да използва повторно отдадената топлина на него. С помощта на устойчиви методи, възстановената топлина може да бъде в състояние да затопли над 1 000 апартамента.
2. Амстердам, Холандия (Amsterdam, Netherlands)
Може би сте изненадани, че Амстердам не заема първо място, но работи в тази посока. За да стане по-екологичен и да намали негативните ефекти от климатичните промени, градът е един от първите, които очертават мерки в тази посока – с цел постигане на резултати до 2020 г.
Този град често е асоцииран с колоезденето, тъй като това е основният начин за придвижване. Властите се стремят да намалят броя на вредните емисии и за тази цел са въвели електрически превозни средства, с около 300 пункта за зареждане.
Домовете на гражданите често са в синхрон с природата. Ако посетите Амстердам, може да видите голям брой соларни панели на покривите. Насърчава се и отглеждането на собствени продукти или закупуването на такива от пазари на местни фермери, което оказва благоприятно влияние върху местната икономика.
1. Копенхаген, Дания (Copenhagen, Denmark)
Първенецът в тази екологична разхожда е Копенхаген с високия брой инициативи и постоянно инвестиране в екологични алтернативи в различни направления.
Планирано е столицата да стане първият CO2 неутрален град до 2025 г. Все повече хора използват екологичен начин, за да се придвижват (колоездене) и броят на велоалеите нараства непрекъснато – за сравнение, само 29% от домакинствата притежават кола. Популярността на колоезденето расте стремглаво и достига дори хотелиерския бизнес – много хотелиери предлагат на чуждестранните си гости колела, с които могат да се разходят из града и покрайнините му.
Копенхаген непрекъснато се развива и заслужава първото място, а очевидно и наградата „Най-добър приятел на планетата“.
Използван източник: Open Access Government